آزمایشگاه پاتوبیولوژی فرّدانش

مادران - ورزش و یوگا در بارداری و توصیه های مربوطه


ورزش و یوگا در بارداری و توصیه های مربوطه
آمادگي جسماني نسخه اصلي سلامت مادران باردار و حتي جنین است.
تغییرات بدن در دوران بارداری ممکن است موجب درد مفاصل، کمردرد،پشت درد، مشکلات گردش خون، گوارش، اختلالات تنفسی و عوارض ناشی از شل شدن عضلات شکم و پرینه و… شود .
فواید :
- اگر بدن زن باردار با تغییرات هماهنگ شود، میتواند مشکلات بارداري را به حداقل برساند. این انطباق از طریق اصلاح وضعیت ها، تمرینهای کششی، اصلاح تنفس، تن آرامی به همراه تجسم، تمرکز و ماساژ امکانپذیر است. این روشها به وی کمک میکند تا بتواند با آمادگی بیشتری مراحل مختلف زایمان و دوران پس از آن را سپری کند .
-حاملگی موجب از دست دادن انرژی می شود، اما تمرینهای منظم ورزشی، به مادر باردار انرژی میدهد و او را قادر خواهد ساخت که فعالیتهای روزانه خود را انجام داده، کمک می کند تا برای مرحله دشوار زایمان آماده شود .
-زایمان مشابه با دویدن در دوی ماراتن است؛ به استقامت، اراده و توجه نیاز دارد. فعالیت فیزیکی در دوران حاملگی، آمادگی خوبی برای مرحله سخت زایمان است. بعلاوه، برخی محققان نشان داده اند که جنین خانمهایی که در دوران حاملگی ورزش می کرده اند، مراحل دشوارزایمان را بهتر از سایر خانمها تحمل کرده و وزن بهتري دارند .
-علاوه بر فواید جسمانی، این روش ها موجب کاهش ترس و هیجان، ازبین بردن اضطراب، افزایش اعتماد به نفس، صبوری و ثبات احساسات برخورداری از رفتار صحیح و تمایلات مثبت میشود. ورزش میتواند میزان هورمون سرتونین را افزایش دهد. این هورمون، یک ماده شیمیایی است که در مغز ترشح می شود و به خلق و خو و اخلاق ارتباط دارد. در نتیجه ورزش می تواند روح تازه ای به مادر بخشیده و به او کمک می کند که کمتر احساس افسردگی کند .
-ورزش به بدن مادر کمک خواهد کرد تا پس از زایمان، به سرعت به وزن و شکل طبیعی خود بازگردد .
-ورزش و تمرین موجب تقویت و کشیده شدن عضلات مادر باردار میشود، و به او کمک خواهد کرد تا بهتر از عهده دردها و ناراحتیهای دوران حاملگی برآید .
-حرکتهای کششی دردهای پشت و کمر را کاهش می دهد، پیاده روی موجب بهبود گردش خون و شنا موجب تقویت عضلات شکمی میشوند .
-ورزشهاي مناسب میتواند با افزایش حرکات دودي روده، باعث کاهش یبوست شده یا با افزایش فاصله رحم و معده از بالا رفتن غذا به مري،سوزش سر دل و ترش کردن پشگیري کرده و به این ترتیب ناراحتیهای حاملگی را کاهش دهد .
توصیه ها :
-زنانی که قبل از بارداری به طور مرتب ورزش میکردند، باید دفعات آن را کاهش دهند. ولی کسانی که سابقه ورزش کردن نداشته اند، نباید دربارداری ورزش کردن را به صورت حرفه ای شروع کنند .4هفته در هر ورزش طول مي کشد تا سیستم عصبي-عضلاني فعال شده و اثر بگذارد .
-بهتر است هر ورزش به مدت 30 تا 45 دقیقه، 2 تا 3 بار در هفته انجام گیرد .
-ورزشهایی مانند تنیس، اسکی، کوهنوردی، اسب سواري، ورزش هاي پرتابي، شیرجه، ورزشهای رزمی و ورزشهایي که ضربان قلب را دو برابر ضربان معمول مي کند، در بارداری توصیه نمیشود .
-پیاده روی، شنا، دوچرخه سواری و تمرینهای کششی در بارداری مناسب است .
-در صورتی که به دلایل پزشکی به استراحت بیشتر نیاز است، در مورد نوع و دفعات تمرین ها با پزشک یا ماما مشورت شود .

@ کلیه حقوق این سایت متعلق به آزمایشگاه پاتوبیولوژی فردانش می باشد

:Designed by