آزمایشگاه پاتوبیولوژی فرّدانش

مادران - استفاده از لوازم آرایشی در بارداری


سلامت جنين يا زيباتر بودن مادر !
استفاده از لوازم آرايشی در سه ماه اول بارداری به علت تشکيل ارگانهای مختلف و تاثير اين مواد بر جنين توصيه نمی شود ،سه ماه دوم و سوم به علت آن که اعضای بدن جنين تشکيل شده و جنين درحال رشد است اين تاثير کمتر می شود .استفاده از لوازم آرايشي كاملا گياهي براي جنين مشكلي ايجاد نميكند اما جيوه و الكل موجود در لوازم آرايش با مواد شيميايي تاثيرجبران ناپذيري بر جنين مي گذارد .
رژلب :
اگر باردار هستيد بهتر است از رژلبهاي حاوي مواد شيميايي در 4ماه اول بارداري استفاده نكنيد، زيرا بيشتر رژ لبهای موجود دربازار حاوی سرب هستند و اين ماده برای جنين خطرناک است وبدانيد رژلب حتی با برندهای معروف هم حاوی فلزات سنگين هست.در ماههاي بعدي نيز در زمينه استفاده از لوازم آرايش احتياط به خرج دهيد مگر اين كه از گياهي بودنش مطمئن باشيد.ضمنا رژلب تنها از طريق خوردن وارد بدن نمی شود و از طريق پوست نيز جذب می شود و هر ماده ای که جذب پوستی داشته اشدممکن است بر جنين اثر بگذارد.
ضد آفتاب:
براي پيشگيري از بروز و يا تشديد لك در دوران بارداري ضروري است حتي المقدورکمتر در معرض آفتاب مستقيم قرار گيريد و هنگام انتخاب ضد آفتاب بهتر است تا جايي که ممکن است سراغ ضدآفتابهاي شيميايي نرويد تا مواد شيميايي کمتري جذب پوست شود و درنتيجه خطر کمتري هم متوجه جنينتان شود. بهترين انتخاب؛ ضدآفتابهاي فيزيکي است که کمتر جذب پوست مي شوند و با فيلترهاي فيزيکي درون خود از پوست در برابر آفتاب محافظت ميکنند . برخي مواد آرايشي حاوي مواد ضدآفتاب هستند که ميزان آن به هيچ وجه براي پيشگيري يا درمان لک بارداري کافي نمي باشند لذا اين کرم پودرها نبايد جايگزين مصرف ضدآفتاب هاي فيزيکي گردند.
رنگ مو:
تاکنون مطالعات علمي را اثبات نکرده اند که مصرف رنگ مو در دوران بارداري باعث بروز مشکلات براي جنيني مي شود اما بهتراست از مصرف هرنوع ماده شيميايي قابل جذب که احتمال مضر بودن آن براي سلامت جنين وجود دارد، پرهيز شود .از رنگ کردن موها مخصوصا رنگ هاي تيره در سه ماهه اول وحتي سه ماهه دوم بارداري خودداري کنيد زيرا مواد شيميايي موجوددر اين رنگ ها به ويژه پارافنيلن دي آمين قابل جذب هستند و ممکن است براي جنين خطرناک باشد.بهترين روش در اين دوران استفاده از هاي لايت است که خطر تماس مواد شيميايي رنگ با کف سر بسيار کم است .همينطور بهتر است اينکار در مکانی با تهويه خوب انجام شود وموها و پوست سر پس از استفاده از اين مواد کاملا شسته شود. اگرمجبور به استفاده از رنگ مو در دوران بارداری شديد نبايد در سه ماه اول باشد بلکه توصيه میشود رنگ مو از ماههای سوم به بعد و به گونهای استفاده شود که کمترين اثر تماس را با پوست سر داشته باشد تا از اين طريق جذب بدن نشود .
کرمها و لوسيونها و لايه بردارها :
مواد موجود در داروهاي موضعي از طريق پوست جذب بدن ميشوند و اگر براي جنين مضر باشند ممکن است موجب نقايص مادرزادي جنين شوند، بنابراين بهتر است در دوران بارداري حسابي حواستان به کرمها و لوسيونهاي موضعي باشد مثلا کرمهاي حاوي ترتينويين که معمولا براي لايه برداري و جوانسازي پوست، درمان جوشها و جاي جوشها تجويز مي شوند، در دوران بارداري ممنوع است چراکه به راحتي جذب پوست مي شوند . مواد شيميايي ديگري هم مانند هيدروکينون و رزورسينول که براي درمان لک به کار ميروند، نبايد در دوران بارداري مصرف شوند و از همين روست که براي خانمهايي که دچار لک حاملگي شده اند به هيچ وجه چنين کرمهايي تجويز نمي شود، آنها بهتر است از ضدآفتابهاي فيزيکي استفاده کنند . به طور کلي کرمهاي مرطوب کننده معمولي داراي مواد لايه بردارنيستند بنابراين استفاده از آنها مشکلي ايجاد نمي کند ولي کرمهايي که پوست را تحريک و پوسته ريزي ايجاد ميکنند و لايه برداري مختصري انجام مي دهند، ممکن است داراي ميزاني ترتينويين يا رتينول باشند بنابراين بهتر است از آنها استفاده نشود .

@ کلیه حقوق این سایت متعلق به آزمایشگاه پاتوبیولوژی فردانش می باشد

:Designed by